Gå til sidens hovedinnhold

Det er en større overraskelse om denne mannen ikke er nominert på Idrettsgallaen enn om han er det

Artikkelen er over 5 år gammel

Tommy Urhaug (35) trenger ikke å legge andre planer denne gangen heller.

Tirsdag kom nominasjonene til årets Idrettgalla på Lillehammer, og der var selvsagt bordtennisspilleren fra Radøy, som sikter seg inn mot Paralympics neste år med, skriver BA. Gallaen arrangeres 9. januar.

LES OGSÅ: EM-gull til Urhaug

Siden det kom en klasse for funksjonshemmede i 2002 har Urhaug vært nominert hvert eneste år, utenom i 2004 og 2010. Hele fem ganger har 35-åringen tatt med seg tittelen som årets funksjonshemmede utøver, selv om prisen har blitt til to (en for menn og en for kvinner) siden 2013.

Denne gangen er han nominert sammen med svømmeren Andreas Bjørnstad, langrennsutøveren Eirik Bye og seileren Bjørnar Erikstad.

LES OGSÅ: Solgte drømmeleiligheten for å satse i USA

I klassen for årets gjennombrudd kjemper bergenserne Isabelle Pedersen (friidrett) og Kristian Blummenfelt (triathlon) mot hverandre, og mot Henrik Christiansen (svømming), Kenneth Gangnes (skihopp), Aleksander Aamodt Kilde (alpint) og Jarl Magnus Riiber (kombinert).

LES OGSÅ: Senasjonell EM-bronse til Blummenfelt

18-årige Sara Stokken Rott fra Kalandseid IL kjemper om prisen som årets ildsjel.

Her er alle de nominerte:

1. Årets kvinnelige utøver

Marit Bjørgen

Gunn-Rita Dahle Flesjå

Therese Johaug

Silje Norendal

Suzann Pettersen

2. Årets mannlige utøver

Kjetil Jansrud

Alexander Kristoff

Petter Northug jr.

Martin Johnsrud Sundby

Rune Velta

Mats Zuccarello.

3. Åpen klasse

Thorbjørn Urskog/Flora Bouchereau,

Magnus Carlsen

Andreas Mikkelsen

Thea Therese Vingmark Næss

Robert Paulsbyen

Bartosz Piasecki

Petter Solberg

4. Årets lag

Curlinglandslaget, menn

Håndballjentene

Molde Fotballklubb

Undervannsrugbylandslaget, menn

5. Årets lagspiller

Ada Stolsmo Hegerberg

Heidi Løke

Patrick Thoresen

Mats Zuccarello

6. Årets teamprestasjon

Hopplandslaget, menn

Stafettlaget langrenn, kvinner

Stafettlaget langrenn, menn

7. Årets gjennombrudd

Kristian Blummenfelt

Henrik Christiansen

Kenneth Gangnes

Aleksander Aamodt Kilde

Isabelle Pedersen

Jarl Magnus Riiber

8. Årets kvinnelige funksjonshemmede utøver

Aida Dahlen

Sarah Louise Rung

Helle Sofie Sagøy

Birgit Skarstein

9. Årets mannlige funksjonshemmede utøver

Andreas Bjørnstad

Eirik Bye

Bjørnar Erikstad

Tommy Urhaug

10. Årets trener

Daimi Akin

Morten Eklund

Thorir Hergeirsson

Alexander Stöckl

Stein Ørn

11. Idrettsgallaens hederspris

(Juryens begrunnelse, ikke nominerte)

12. Årets forbilde

(Juryens begrunnelse, ikke nominerte)

13. Utøvernes pris

(Utøverne stemmer)

14. Årets navn

(Folket stemmer på sine favoritter. Juryen velger ut kandidatene)

Kandidatene er: Marit Bjørgen, Anders Fannemel, Håndballjentene, Kjetil Jansrud, Therese Johaug, Alexander Kristoff, Petter Northug jr., Sarah Louise Rung, Martin Johnsrud Sundby, Aksel Lund Svindal, Rune Velta og Mats Zuccarello.

15. Årets ildsjel

(Egen jury og folkeavstemning)

De fem finalistene er:

Sara Stokken Rott (18), Kalandseid IL (Hordaland)

Even Røysheim (21), Søre Ål IL (Oppland)

Sajandan Rutthira (19), Furuset IF og Høybråten og Stovner IL (Oslo)

Adrian Viken (24), Inderøy IL (Nord-Trøndelag)

Trygve Kjærland Olsen (19) Alta Turnforening (Finnmark)

Kommentarer til denne saken