...
Konsernsjef Even Nordstrøm i A-pressen la fredag fram gode tall for 2009. - Vi er svært tilfreds med at tiltakene som er iverksatt har gitt ønsket effekt gjennom målrettet innsats i hele organisasjonen, sa han. Foto: Terje Pedersen, ANB

Godt år for A-pressen

Oslo (ANB): 2009 ble et økonomisk godt år for A-pressen, til tross for sterkt fall i inntektene.

Fotball Live

søndag 01. aug. kl. 20:00
Brann - Molde

Kampstart om:

1 dager 22 timer 7 min. 8 sek.
Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 
Se topplister i Kommuner
Austrheim  Lindås  Masfjorden  Meland  Radøy 
...
Publisert 05.03.2010 kl 10:16 Oppdatert 05.03.2010 kl 12:14

Tips ein venn på e-post:

FAKTA om A-pressen 2009

  • Driftsinntekter: 4.510 millioner kroner (4.886 millioner kroner i 2008)
  • Brutto driftsresultat: 447 millioner kroner (498 millioner kroner i 2008)
  • Resultat før skatt: 110 millioner kroner (28 millioner kroner i 2008)
  • (Kilde: A-pressen) (ANB-NTB)

LES OGSÅ:

Godt resultat for A-pressen 30.10.09 - 11:12

Nye kutt for A-pressen 28.08.09 - 14:13

A-pressen har et brutto driftsresultat i 2009 på 447 millioner kroner, 51 millioner kroner svakere enn i fjor. Resultat før skatt er 110 millioner kroner, 82 millioner bedre enn i 2008.

Avisene har hatt en sterk avslutning på 2009 og har et brutto driftsresultat på 80 millioner kroner i 4. kvartal, 28 millioner kroner bedre enn tilsvarende periode i fjor.

Har gitt effekt

I likhet med hele mediebransjen, opplevde A-pressen sterkt fall i inntektene i 2009, men gjennom omfattende omstilling og kostnadstiltak ble nesten hele inntekstnedgangen kompensert med lavere kostnader.

– 2009 ble preget av sterkt fall i inntektene og omfattende omstillings- og nedbemanningsprosesser. Vi er svært tilfreds med at tiltakene som er iverksatt har gitt ønsket effekt gjennom målrettet innsats i hele organisasjonen. Kostnadsreduksjonene kompenserer for 98 prosent av inntektsbortfallet, sier konsernsjef Even Nordstrøm.

A-pressen er en stor eier i TV 2. Nedgangen i TV 2s reklameinntekter i 2009 er 19 prosent. TV 2 klarte imidlertid å snu den negative trenden i løpet av høsten og hadde en god avslutning på året med bedring i reklameinntektene. Veksten har fortsatt inn i 2010. Kostnadsprogrammet på 150 millioner kroner er gjennomført.

Even Nordstrøm understreker at konsernet er forberedt på fortsatt svake konjunkturer og utfordrende endringer i mediemarkedet.

Omstillingskostnader

Nedgangen i annonsemarkedet avtok i 4. kvartal, og ved utgangen av året er A-pressens inntekter 377 millioner kroner (7,7 prosent) lavere enn i fjor. Samtidig er driftskostnadene redusert med 326 millioner kroner (7,4 prosent). Driftsresultatet er belastet med 100 millioner kroner i omstillingskostnader. Det er inntektsført gevinster ved salg av eiendom og aksjer på 70 millioner kroner.

Lokalavisenes papirannonseinntekter har en nedgang i 4. kvartal på 7 prosent, per 4. kvartal minus 13 prosent.

Desember ga for første gang siden sommeren 2008 en vekst i papirannonseinntektene (1 prosent).

Totalt er omsetningen i A-pressen på 4,5 milliarder kroner i 2009. (ANB)

...

Jernbane kan bli storhamn-ess

Nyhende Frp vil knyta Nordhordland saman med landet sitt jernbanenett. Les meir

...

Fulle hus for Paus

Puls Utkant´10 er i gang. Les meir

...

Årgangs-Cola på havets botn

Meland Brus av god, gamal årgang funne på Fløksand. Les meir

Dagens mest leste saker

...

Private penger

Statsråd Karl Eirik Schjøtt-Pedersen, som i sommerukene har vært mer synlig i offentligheten enn siden han ble utnevnt i fjor høst, skyter i et intervju med Dagens Næringsliv ned alle framstøt om å bruke offentlig privat samarbeid (ops) til å finansiere store utbyggingsprosjekter.

Les kommentaren her

Siste bildeserier

Super-yachten

...

Strand Craft 122 kommer med en egen sportsbil, parkert i båtens garasje.

Se alle bildene

Heftig jazz i regnværet

...

Moldes jazzfestival ble arrangert for 50. gang i år. Se bilder fra både årets festival og mange av tidligere års høydepunkter!

Se alle bildene

Lesernes sommerbilder

...

Mercedes-AMG valgte Norge

...

Mercedes-AMG fant den perfekte plassen til å vise fram SLS AMG E-Cell, den kommende elektriske supersportsbilen.

Se bildene her

10 siste innenriks

Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!
Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.